بررسی MERN Stack

MERN Stack یک فناوری جدید و قدرتمندی است که برای پیشبرد کارها بسیار مناسب می‌باشد. امروزه این Stack به سرعت رواج پیدا کرده و بر سر زبان‌ها افتاده است. به طوری که اگر بتوانید یک اپلیکیشن MERN خوب بسازید و به کار بگیرید، مطمئن باشید که چشم‌انداز شغلی شما را بسیار درخشان خواهد کرد. 

اما سوال اینجاست که MERN Stack در حقیقت چیست؟ چه مزیت‌هایی را به همراه دارد؟ با ما همراه باشید تا به این سوالات پاسخ دهیم. 

MERN Stack چیست؟

Mern Stack در واقع یک Stack ترکیبی از فناوری‌هایی است که به منظور ایجاد یک Web Application مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر Web Application نیز با استفاده از چندین فناوری (چهارجوب‌ها، کتابخانه‌ها، پایگاه داده و غیره) ساخته می‌شود. 

MERN یک Stack جاوااسکرپیت است که به منظور ساده‌تر کردن روند توسعه طراحی شده است. این Stack شامل چهار مولفه Open Source است: MongoDB، Express، React و NodeJS. این مولفه‌ها یک چهارچوب end-to-end را برای توسعه‌دهندگان فراهم می‌کنند. اما بیایید دقیق‌تر به این مولفه‌ها نگاه کنیم.

نگاهی دقیق‌تر به اجزای MERN Stack

MongoDB: یک پایگاه داده ODM

به عبارت بهتر، MongoDB یک پایگاه داده NoSQL مبتنی بر document است.

در حالی که پایگاه داده‌های رابطه‌ای یک الگوی طراحی رایج و معمولی دارند که مبتنی بر ستون‌ها و جداول هستند، MongoDB از الگوهای کمتری برخوردار است. در این پایگاه داده، داده‌ها در documentهای انعطاف‌پذیر و با یک زبان مبتنی بر JSON ذخیره می‌شوند. محتوا، اندازه و تعداد فیلدهای موجود در هر document می‌تواند با سایر documentها متفاوت باشد. این بدان معنی است که ساختار داده با گذشت زمان تغییر پیدا می‌کند. 

MongoDB به خاطر انعطاف‌پذیری بالا و مقیاس‌پذیری جزئی آسان شناخته شده است. شما می‌توانید نمونه‌های متعددی از برنامه‌های کاربردی MongoDB مشاهده کنید. 

Express: یک چهارجوب وب اپلیکیشن Back-end

Express یک چهارچوب وب اپلیکیشن برای NodeJS است که یکی دیگر از اجزای MERN به شمار می‌رود. توسعه‌دهندگان به جای این‌که کدهای کامل وب سرور را به صورت مستقیم بر روی NodeJS بنویسند، از Express استفاده می‌کنند. این چهارچوب باعث می‌شود که روند نوشتن کد سرور بسیار ساده‌تر باشد. چرا که با استفاده از این چهارچوب نیازی به تکرار بارها و بارهای یک کد نیست. 

چهارچوب Express برای ساختن وب اپلیکیشن‌ها و APIهای قوی طراحی شده است. سرعت این چهارچوب بسیار بالاست و ساختار مینیمال آن مشهور است. همچنین بسیاری از ویژگی‌ها به عنوان افزونه در دسترس است. 

React: یک کتابخانه جاوااسکریپت برای ایجاد رابط کاربری

React در ابتدا توسط یک مهندس نرم‌افزار در فیس‌بوک ایجاد و بعداً به یک کتابخانه متن باز تبدیل شد. این کتابخانه توسط فیس‌بوک و جمعی از شرکت‌ها و توسعه‌دهندگان نگهداری و حفظ می‌شود. 

از کتابخانه React می‌توان برای ایجاد Viewهای رندر شده در HTML استفاده کرد.React به جای تکیه بر قالب‌های آماده و ایجاد عناصر تکراری HTML یا DOM، از یک زبان برنامه‌نویسی کامل و برجسته (JavaScript) برای ساخت عناصر تکراری یا شرطی DOM استفاده می‌کند. 

لازم به ذکر است که با React می‌توان کدی را نوشت که هم روی سرور اجرا شود و هم بر روی مرورگر. 

React یکی از اجزای اصلی MERN است. به نوعی، این کتابخانه ویژگی اصلی Stack را تعریف می‌کند. این تنها مولفه‌ای است که MERN را از MEAN متمایز می‌کند. (MEAN یکی دیگر از Stackهای محبوب جاوااسکریپت است که به جای کتابخانه  React از AngularJS استفاده می‌کند).

NodeJS: یک محیط اجرای جاوااسکریپت چند بستری

NodeJS در ابتدا برای Google Chrome ساخته شد و بعدا توسط Google در سال ۲۰۰۸ به یک نرم افزار متن باز تبدیل شد. NodeJS بر روی موتور V8 کروم ساخته شده است. این برنامه برای ایجاد اپلیکیشن‌های مقیاس‌پذیر شبکه طراحی شده است و می‌تواند کد جاوااسکریپت را خارج از یک مرورگر نیز اجرا کند.

مزایای MERN Stack

مهم‌ترین مزیتی که MERN Stack برای توسعه‌دهندگان به ارمغان می‌آورد، این است که هر خطی از کد در جاوااسکریپت نوشته می‌شود. جاوااسکریپت یک زبان برنامه‌نویسی است که در هر جایی استفاده می‌شود. مثلا هم در سمت سرور کاربرد دارد و هم سمت کاربر. بنابراین دیگر نیازی به تعویض متن و کدها نیست.

 

[button class=”github-btn” href=”http://frontcast.ir/course/javascript-advanced”]دوره جامع و پیشرفته جاوااسکریپت[/button]

 

در حالت عادی، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار باید بدانند که چگونه می‌توان Stackها را با چند زبان برنامه‌نویسی را باهم فراگرفت. این در حالی است که با JavaScript Stack توسعه‌دهندگان نیازی به فراگرفتن چند زبان برنامه نویسی ندارند. تنها باید در JavaScript و JSON مهارت داشته باشند. 

به طور کلی، استفاده از MERN Stack به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد که وب اپلیکیشن‌های کارآمدتری بسازند.

 

[button class=”github-btn” href=”http://frontcast.ir/course/mern-stack”]دوره جامع MERN Stack[/button]

 

 

منبع

دیدگاه‌ها:

فروغ

آبان 26, 1400  در  8:44 ق.ظ

سلام
پس برای شروع این دوره باید به nodeJs و … تسلط داشته باشیم بعد شرو کنیم؟

مسعود صدری

آبان 26, 1400  در  8:12 ب.ظ

سلام
نه نیازی نیست، مفاهیم Node رو از ابتدا بررسی می‌کنیم.
ولی اگر می‌خواید Node و برنامه نویسی بک‌اند رو به صورت جامع مسلط بشید دوره جامع Node رو پیشنهاد می‌کنم.

افزودن دیدگاه جدید