روش تبدیل شدن به یک توسعه دهنده بهتر

امروزه متوسط حقوق یک مهندس نرم افزار در ایالات متحده آمریکا ۱۰۳ هزار دلار در سال است. فرصت‌های بسیاری در دسترس بوده و این صنعت تنها صنعت در حال پیشرفت است. اکنون زمان خوبی برای ارزیابی مهارت‌هایتان به عنوان یک توسعه دهنده نرم افزار و اطمینان از این است که شما در جایگاه مناسبی در این صنعت ایستاده‌اید.

در این پست ما نگاهی به برخی از مهم‌ترین نکاتی خواهیم انداخت که به شما در بهبود مهارت‌های برنامه نویسی و تبدیل شدن به یک توسعه دهنده خوب کمک می‌کنند. شرکت‌ها به دنبال استخدام بهترین افراد در این صنعت هستند و شما باید همان فرد باشید.

۱. دنبال یادگیری باشید. زبان‌های مختلف برنامه نویسی را بلد باشید.

یکی از جنبه‌های اصلی برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده بهتر، پذیرش این حقیقت است که همواره چیزهای بیشتری برای یادگیری وجود دارد و باید تلاش خود را برای یادگیری ادامه دهید. یادگیری مداوم یکی از درس‌های اصلی برای حصول اطمینان از این نکته است که مهارت‌های شما بر اساس ترند‌های کنونی صنعت تکنولوژی به روز می‌باشد. سایر صنایع، ممکن است به این سرعت بالا که دنیای برنامه نویسی در حال تغییر است، تغییر نکنند. زبان‌های برنامه نویسی به سرعت در حال تغییر و بهتر شدن با پشتیبانی فریمورک‌ها و الگوهای جدیدتر هستند.

اگر شما یک توسعه دهنده نرم افزار بوده یا می‌خواهید یکی از این افراد باشید، نمی‌توانید یک زبان/ تکنولوژی را برگزیده و با آن برای ما بقی عمرتان برنامه نویسی کنید. شما باید یک یادگیرنده همیشگی باشید تا در این بازار به عنوان یک توسعه دهنده با ارزش که شرکت‌ها به دنبال آن هستند، باقی بمانید.

بر روی اصول برنامه نویسی که هیچ گاه تغییر نمی‌کنند، تمرکز کنید. ساختارهای داده اصول علم کامپیوتر هستند. مطمئن شوید شما در این زمینه استاد هستید و می‌دانید چگونه آنها کار کرده و پیاده سازی می‌شوند. این دانش راه طولانی را طلب می‌کند و می‌توان از آن در هر زبانی برای حل مسائل دشوار بهره برد. کسب مهارت و تبدیل شدن به یک متخصص در شغل‌تان کار خوبی است، اما با یک متخصص عمومی شدن که یک تصویر کلی از چگونگی کار پدیده‌ها در محیط چند دامنه دارد، شروع کنید.

آیتم عملی: زمانی برای یادگیری در زندگی شلوغ‌تان کنار بگذارید. این زمان می‌تواند به صورت روزانه یا هفتگی باشد. اما در هر صورت زمانی برای یادگیری کنار بگذارید.

۲. زمانی برای پروژه‌های جنبی کنار بگذارید.

هنگامی که ما به شغل روزانه خود عادت کردیم، ما واقعاً تبدیل به آدم موفقی در آن در طی چند سال می‌شویم و ممکن است دیگر چالش همیشگی را برایمان نداشته باشد. کار بر روی پروژه‌های جنبی در چنین وضعیت‌هایی به ما کمک می‌کند. پروژه‌های جنبی راه بسیار خوبی برای یادگیری یک فناوری جدید، زبان جدید یا حل هر مسئله هستند که شما به آن علاقه‌مندید. هنگامی که شما بر روی پروژه‌های جنبی کار می‌کنید، شما آزادی عمل برای طراحی از ابتدا تا انتهای آن را دارید.

اگر درباره اینکه از کجا شروع کنید اطمینان کافی ندارید، خبر خوب اینکه چندین پروژه متن بازاریابی وجود دارد که شما می‌توانید در آنها شرکت کنید. شما می‌توانید به دنبال پروژه‌هایی در گیت هاب باشید که مورد علاقه شما هستند و در آنها مشارکت داشته باشید.

 

[button class=”github-btn” href=”http://frontcast.ir/how-to-think-like-a-programmer”]چگونه همانند یک برنامه‌نویس فکر کنیم[/button]

 

مزایای مشارکت در پروژه‌های متن باز

  • شما با افرادی از سراسر جهان که طرز فکر مشابهی با شما در صنعت دارند همکاری می‌کنید.
  • کدهای همدیگر را بررسی کرده و از همدیگر یاد می‌گیرید.
  • پروفایل متن باز خود را ایجاد می‌کنید که به شما هنگام اقدام برای استخدام در شغل‌های مختلف کمک می‌کند.
  • بر روی چیزی که دوستش دارید کار می‌کنید.

نکته: شما می‌توانید از شرکت خود درخواست ۱۰-۵ درصد زمان برای کار بر روی پروژه‌های متن باز کنید، بنابراین می‌توانید حین ساعات کاری بر روی پروژه‌های جنبی عالی کار کنید.

۳. کار را ساده نمایید.

اغلب ما با توسعه دهندگانی روبرو می‌شویم که دچار این تصور غلط هستند که هر چه کد پیچیده‌تر باشد، توسعه دهنده بهتری هستند. این امر واقعاً اشتباه است! نکته برنامه نویسی، نوشتن کدهای پیچیده و غیر قابل خواندن نیست. در واقع برعکس همین موضوع صادق است.

کد شما باید تمیز، ساده، خوانا و قابل نگهداری باشد. حتی اگر یک توسعه دهنده تازه کار به تیم‌تان وارد شود، آن ها باید قادر به ادامه کد شما و شروع به کار بر روی آن بدون اتلاف وقت باشد. کد شما نمی‌تواند چیزی باشد که تنها خود شما قادر به درک و تغییر آن باشید. کد پازل یا معما نیست.

کد باید ساده و خوانا باشد.

این را هنگامی که شما بر روی پروژه‌های خود کار می‌کنید، در ذهن داشته باشید. تلاش نکنید تا بیش از اندازه بهینه کار کنید و سعی در حل مسائلی که در راستای کد شما نیستند، نکنید. مطمئن شوید که شما استانداردهای کدنویسی را برای تیم خود رعایت کرده و کدهایتان را تمیز و خوانا بنویسید.

۴. کد خود را تست کنید.

نوشتن تست برای کدتان به مهمی نوشتن کد است. تست‌ها اطمینان حاصل می‌کنند که کد شما دارای کیفیت بالایی است. برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده خوب، شما باید بپذیرید که کد شما می‌تواند دارای باگ‌هایی باشد و نیاز به تعداد خوبی از تست‌ها برای ارزیابی کدتان دارید. ما این نقل قول از هنر فورد را خیلی دوست داریم که قابل استفاده در برای تست نرم افزار نیز می‌باشد.

“کیفیت به معنای درست انجام دادن کار زمانی است که هیچ کسی نگاه نمی‌کند” – هنری فورد

شما می‌توانید درباره کدتان مطمئن باشید، اگر تست‌های خوبی برای پشتیبانی از آن دارید.

مطمئن شوید که شما برای یادگیری همه چیز درباره گزینه‌های مختلف تست که در دسترس‌تان هستند، وقت می‌گذارید. Unit test، تست Black Box، تست ادغامی و تست UI و … .

۵. همکاری

کلید تبدیل شدن به یک توسعه دهنده نرم افزار موفق همکاری با سایر توسعه دهندگان باهوش و هم فکر در صنعت خودتان است. این کار می‌تواند به شکل‌های مختلفی صورت گیرد. شما فرصت‌های بسیاری برای همکاری با سایر توسعه دهندگان دارد.

با تیم شما در محل شروع کنید

تیم شما در محل کار بهترین نقطه برای شروع است. با سایر توسعه دهندگان در تیم‌تان همکاری دقیق و نزدیکی داشته باشید. شما نمی‌توانید در حالی که تنها هستید به یک توسعه دهنده خوب تبدیل شوید. مطمئن شوید که با تیم‌تان به خوبی همکاری داشته و از همدیگر یاد می‌گیرید.

در مرور کدها مشارکت کنید.

همیشه از هم تیمی‌هایتان بخواهید تا کدتان را مرور نمایند. ترکیب خوبی از توسعه دهندگان برای مرور کدتان ایجاد کنید. ترکیبی از توسعه دهندگان ارشد و تازه کار. دلیل این امر که این پیشنهاد را به شما می‌دهیم این است که شما خواهید فهمید توسعه دهندگان ارشد دیدگاه بهتری نسبت به ساختار و دامنه کد داشته در حالی که توسعه دهندگان جدید تر در تیم شما، می‌توانند درباره برخی از آخرین فناوری ها و ایده‌های موجود در بازار نظر بدهند. هر چه ایده و پیشنهاد بیشتری دریافت کنید، بهتر خواهید شد.

هیچ گاه بازخوردی را که برای کدتان دریافت می‌کنید، شخصی در نظر نگیرید.

در عوض با این بازخوردها به عنوان فرصتی برای بهتر کردن مهارت هایتان در مسیر تبدیل شدن به یک توسعه دهنده عالی استفاده کنید. مطمئن شوید که شما در مرور کدهای دیگران نیز مشارکت می‌کنید. این کار نیز فرصت‌های زیادی برای یادگیری برایتان فراهم می‌سازد.

شرکت در جلسات و کنفرانس‌ها 

ما شدیداً به شما پیشنهاد می‌کنیم تا از این فرصت‌ها استفاده کنید. ملاقات با افراد برتر در جامعه توسعه دهندگان فرصت ویژه‌ای برای شما خواهد بود. در جلسات محلی و کنفرانس‌ها شرکت کنید.

آیتم عملی: رئیس‌تان را متقاعد کنید تا شما را سالانه به چند کنفرانس بفرستد.

اگر می‌توانید برای سخنرانی در یک کنفرانس هم اقدام نمایید.

کنفرانس‌ها راه‌های بسیاری خوبی برای پرداختن به گفتگو بر روی آخرین فناوری‌ها هستند. علاوه بر یادگیری شما هم چنین می‌توانید با سایر توسعه دهندگان ارتباط برقرار کنید. شما می‌توانید از توسعه دهندگان در سراسر جهان دیدگاه بدست آورید که این امر شما را قادر به تفکر خارج از کارهای روزانه می‌سازد. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم تا به جلسات ملاقات محلی و کنفرانس‌ها رفته تا به هدف تبدیل شدن به یک توسعه دهنده بهتر دست یابید.

 

[button class=”github-btn” href=”http://frontcast.ir/start-programming”]پادکست شماره ۱: شروع برنامه نویسی[/button]

 

منبع

دیدگاه‌ها:

مهدی نیسی

مهر 7, 1399  در  7:05 ب.ظ

سلام مرسی عالی بود

افزودن دیدگاه جدید