مروری بر NodeJS

NodeJS یک پلتفرم متن باز برای اجرای دستورات زبان برنامه نویسی جاوااسکریپت در خارج از مرورگر است. جاوااسکریپت در حالت عادی بوسیله مرورگر و در سمت کاربر تفسیر می‌شود. NodeJS این امکان را فراهم می‌کند تا این زبان برنامه نویسی بر روی سرور هم اجرا شود. در نتیجه به کمک این ابزار می‌توانیم برای بسترهای متنوع نرم افزاری از جمله وب، موبایل و دسکتاپ برنامه‌های کاربردی توسعه دهیم.

در حال حاضر بسیاری از استارتاپ‌ها و شرکت‌های فناوری پیشرو برای توسعه محصولات خود از این پلتفرم استفاده می‌کنند. از نمونه‌های خارجی می‌توانیم به Netflix، Linkedin، Trello، Uber، PayPal، Medium، eBay و NASA اشاره کنیم. همین طور استارتاپ‌های ایوند، سازیتو، دیوار و رایچت به عنوان شرکت‌های پیشرو داخلی در حوزه فناوری اطلاعات برای محصولات خود از NodeJS استفاده می‌کنند.

استفاده گسترده از این ابزار و به روز رسانی‌های مرتب زبان برنامه نویسی جاوااسکریپت در کنار سرعت بالای پردازش و انعطاف NodeJS، باعث توسعه فضای کسب کار برای برنامه نویسان جاوااسکریپت شده است. از این رو در حال حاضر بسیاری از شرکت‌ها، موقعیت‌های شغلی برنامه نویسی خود را برای NodeJS اختصاص داده‌اند.

دوره فشرده NodeJS

با توجه به این موضوع و بررسی نیازهای اختصاصی برخی استارتاپ‌ها در حوزه فناوری اطلاعات و برنامه نویسی، دوره‌ای فشرده و پروژه محور طراحی کردیم که حداکثر عناوین و سرفصل‌های مهم NodeJS را شامل می‌شود. در پایان این دوره از دانشجویان مستعد و علاقه‌مند به حوزه برنامه نویسی، برای همکاری در استارتاپ‌های رایچت، رابین، لوکو بوک و معماران داده دعوت خواهد شد.

محتوای دوره با نظارت و تایید خانم دکتر خانلی طراحی شده و مدرس مسعود صدری می‌باشد. در طول دوره تلاش می‌کنیم تا کنار هم یک نرم افزار تحت وب برای مدیریت فعالیت‌های روزانه توسعه دهیم.

این دوره در دانشکده برق دانشگاه تبریز تشکیل خواهد شد. برای ثبت نام آنلاین می‌توانید به لینک ایوند (evand.com/events/nodejs-itca) و برای ثبت نام حضوری می‌توانید به انجمن کامپیوتر و فناوری اطلاعات دانشکده برق دانشگاه تبریز مراجعه کنید.

سرفصل‌های دوره شامل این موارد می‌باشد:

  • بررسی و تحلیل مثال‌های کاربردی توسعه یافته با NodeJS
  • مروری بر جاوااسکریپت
  • شروع توسعه با ES6
  • نصب و راه اندازی سرور NodeJS
  • نصب وب سرور ExpressJS
  • بررسی ساختار API
  • توسعه صفحات داینامیک
  • توسعه پروژه مدیریت فعالیت‌های روزانه